Teadmisterikas päev Riisa rabas

16. oktoobril käisid 5.-9. kl õpilased Soomaal Riisa Rabas õppepäeval „Elurikkus rabas”.
Kell 8:30 astusime bussi, sihtkohaks Soomaa külastuskeskus, kust võtsime peale giidi ja sõitsime edasi Riisa rappa. Raja alguses rääkis retkejuht üldiselt Soomaast, näiteks et Riisa raba on suuruselt kolmas kõrgsoo Soo-maal. Siis algas 2 km rännak otse rappa. Peagi näidati meile kõrgsoomulda, võrd-luseks tavaline muld ja turbamuld, vaatlesime ka taimi, näiteks kuke-marja ja pohla ehk kuremarja.
Veerand km eemal, kesksoos näidati sealset mulda, sookailu ja muid taimi. Edasi liikusime mäest alla madalsohu kõrgete metsapuude ja savise mullaga. Puude vahelt paistis ka Navesti jõgi.
Sihtkoht number kolm – laukad ja älved. Laukad – sügavad soojärved – on pruuni värvi ja eksistee-rivad vaid kõrgsoos. Älved, mis tunduvad kui lombid, on tegelikult arenevad või kinni-kasvanud laukad. Seal õpetati meile ka ohutut liikumist soos sambliku järgi, mis vastandub valgusfoorile: punase samblikuga on kindel ala, kollasega kahtlane ja rohelise samblikuga põhjatu koht!
Sealt suundusime bussi juurde ja nagu naksti oligi kolm tundi läinud! Tagasi looduskeskuse-sse järjehoidjat meister-dama, pirukat sööma ja teed jooma. Ülemisel korrusel vaatasime loomade nahku ja topiseid, hiljem nägime filmi viiendast aastaajast Soomaal.
Päev lõppes edukalt, hea tuju ja paljude uute teadmistega.

Kalmer, 8.kl