MunaLOOMKA ja munanäitus

Pisike Piiblikoolitus kõigepealt: Kristlik maailm tähistas Kannatustenädalat, mis algas pärast 40 päeva kestnud paastuaega (sõna “paast” tuleb saksa keelest “fasten”) pühapäeval, 29. märtsil palmipuudepühaga, sest Jeesuse saabumist linna tervitas juubeldav rahvas palmioksi lehvitades. Järgneb maalikunstnike lemmikmotiiv Püha Õhtusöömaaeg, mille järel Juudas oma õpetaja reedab. Jeesus võetakse kinni ja viiakse kohtu ette, mille otsus kõlab: “Ristile surema!” ja selle sama linna rahvas pillub nüüd solvanguid ja kivegi sellele, keda hiljuti kiitis ja ülistas! Nii muutlik on see inimeste meel… või liiga suur võim lööb kohtumõistjale nii pähe, et unustab rahva tahte ja muretseb vaid iseenda kõigutamatuse pärast… Vaikne Neljapäev ja Suur Reede ongi suremise ja leinamise, s.o. talve aeg, millele järgneb üllatav ülestõusmispüha, mida paljudes riikides tähistatakse nii suurelt, et ka pühadejärgne esmaspäev on vaba päev. Elutule talvele järgneb ärkamine, elu tärkamine – kevad!
Kes enne ei teadnud, sai ehk nüüd aimu, MIKS meil see reede vaba oli ja miks me peaksime enne uuele kevad-suvi-sügise töörügamisperioodile keskendumist sümbolite abil veidi elu üle järele mõtlema. Näiteks muna: pealtnäha nagu kivi, kõva ja elutu, aga sealt võib tibu välja tulla, kollane nagu Päike – elu alus! Muna on alguse ja lõputa nagu eluring, aastaring, maa ja taevas. Sümboolsed on ka pajuoksad, sest kust meie maal neid palmioksi ikka leida. Kevad, rohelus, puhkemine!
Meil vabal maal võib inimene uskuda, mida ise soovib, aga kevad tuleb igaühele, usu või ära usu. Sinu valida on, kas tahad osaleda traditsioonides või jääd kõrvaltvaatajaks. Leie Põhikoolis on kombeks kirjusid mune võidu veeretada ja kaunimad näitusele panna. Sel kevadel lisandus veel võimalus nii palju erinevaid pajutibudega oksi lõigata, kui vähegi leiad. Ilusa pühadeilma korral oleks ju võinud kogu perega looduses jalutada, aga talv otsustas korraks tagasi tulla. Vinget ilma trotsinud vapruse auhinna sai kauni kimbu eest Romet Mägi, kes oli lisaks veel vaevaks võtnud välja uurida, et pajusid on üleüldse ikka väga palju erinevaid liike olemas, Eestiski oma 19 erinevat. Tee silmad lahti ja näe, ära lihtsalt vaata ja unusta!
Munade kaunistamisega olid õpetajatest žürii arvates eriti vaeva näinud Laura, Moonika ja Kadri. Aitäh kõigile rõõmsatele, väsimatutele munaveeretamise ehk munaloomka mänguritele, eriti aga munade kirjajatele! Oli ilus! Kaunist uut kevadet!
munaveeretamismäng
kaunid munad näitusel