NÄITERING

Igaüks meist tahaks vahetevahel olla keegi teine, esineda tavapärasest teistsuguses rollis. Koolis annab selle võimaluse näitering. Leie kooli õpilased on saanud esineda lavalaudadel alates kooli algusaastatest. Esimesed aastad õp Hille Vasmanni juhendamisel, viimased üheksa aastat minu nö taktikepi all.

Minu jaoks on olnud näitering rõõmutoov. Üheksa aasta jooksul on näitlemiskogemuse saanud kümned õpilased. Heameel on noortest, kelle arengut olen saanud jälgida ühest näidendist teise. Argadest ja õrnahäälsetest poistest-tüdrukutest on arenenud julged, loomingulised, kõlavahäälsed, selge diktsiooniga näitlejahakatised. Imetlen õpilaste improviseerimisannet. Esinemised kooli jõulupidudel ja kevadel, viimasel koolipäeval, olid ja on alati oodatud. Neljal korral oleme jõulupeol esinenud koguni kahe näidendiga, nn suured ja väikesed eraldi. Oleme osa võtnud Viljandimaa laste ja noorte teatripäevadest.

Näidendi tekst. Osatäitjate valimine. Lugemisproovid, mis algul tunduvad tüütud. Edasi juba lavaproovid. Muusika valimine. Kostüümid ja rekvisiidid. See on ju omaette võlumaailm.

Mulle on alati meeldinud see, et näiteringi tulevad õpilased hea meelega ja nad tunnevad end vabalt. Nii mõnigi kord oli võimatu näitemängu harjutada, sest kellegi poolt lendulastud mõte või sõna tekitas palju nalja ja naeru, mida oli võimatu lõpetada. See naeruteraapia võis väldata kümmekond minutit. Mõnigi kord istusime peale proovi veel koos ja arutasime päevasündmusi või parandasime maailma. Kindlasti meenuvad esinemisärevus, väikesed apsakad näidendis, millest publik arugi ei saanud tänu noorte näitlejate leidlikkusele.

Keeruline on kirjeldada tunnet peale õnnestunud esinemist. Süda põksub kiiremini, aga hing on rahul tehtud tööst. Olles õpilaste keskel, kuuldes nende rõõmsat vadistamist ja nähes sära silmis, on heameel kahekordne. Õp Tiina Grünberg, õp Anu Tomp ja õp Elmar Aaren on samuti näidendite õnnestumisele kaasa aidanud oma kujundusoskuse ja käteosavusega.

Töö näiteringi lastega on olnud põnev, huvitav, keeruline, lõbus, rahulolu pakkuv, loominguline, väsitav, nauditav… Seda loetelu võiks jätkata. Iga õpilasega näiteringist meenub midagi. Midagi kaunist, head, omanäolist või ka naljakat.

Oleme etendanud muinasjutte, oleme mänginud inimesi, nukke, loomi, asju, mütoloogilisi olendeid, väljamõeldud olevusi. Etendused jutustavad igapäevastest asjadest läbi südame. Hea huumor lisab boonuspunkte. Omavahel võitlevad hea ja halb. Võidab aga võlumaailm. Alati.

Õp Ulve Pedastik

näiteringi juhendaja alates 2001

Comments are closed.