“Lahe koolipäev” oligi lahe!

Kui kellegi arust on LAHE  kuldses ööudu-vaikuses kell 5.45 bussipeatuses juba kohal olla, et sealt paar tunnikest Tallinna poole kolistada ja seal siis hiigelhoones 10st 17ni istuda-sebida-istuda-sagida-istuda-plaksutada… Huvijuhil OLI noorte hulgas igatahes väga, väga, väga lahe koolipäev (kui lõpuks üles ärkas)!!! Oskasin esimese asjana isiklikult suure linna peal tipatapa-reas-punktist A-punkti B-minnes kaduma minna, aga see kõrvalepõige Nukuteatri labürintidesse oli ka ahvatlusi täis ja nii see juhtus. Kappasime lahedate leiekatega, kes veel silmapiiril olid, Raekoja platsile, kuhu pidid teisedki jõudma, aga enne saime iseenestest sõna “ELAD” tähti moodustada, mida siis vist Vana Toomas ise kusagilt kõrgelt pildistas. Teise sõna “ISE” ajaks jõudsid kõik teised bussitäied rahvast kohale, nii et jätkus ka “OMA” ja “ELU” ja küllap ka küsimärgi jaoks. Kõik see kokku oli konverentsi teemalause. Küsimus või imestus, et “Elad ISE oma elu?” Polnud mahti kohe vastust välja mõelda kah, pidime selle Tallinna tipptunni enda paraadi järgi liiklema ja stoppama panema. Linnaliiklus, see on ellujäämiskunst!

Nordea (Nokia) Kontserdimajas saime mootorsõidukite eest peitu, aga päris rahvarahutusi maitsta, sest jopede äraandmine ja registreerumine ja hommikusaiakeste saba olid kõik keerdus ja sassis, vaiksel maainimesel oli päris tegu, et ots kätte leida ja kõike jõuda. Saalis aga hakkasid varsti targad, kogenud, tegijad jne jne omadustega lektorid seda elu mõtte otsimise küsimust kolmes osas seletama: 1. vaatus – Taevas, 2. vaatus – Põrgu, 3. vaatus – Maa.

Ühesõnaga: lihtne on maast (rutiinist, kodumaast, perest, kohustustest – vali ise sünonüüm) lahti rebida ja startida uutesse dimensioonidesse, kuid et kõrget lendu nautida, mis iseenesest on ohutu ja igati kena, sest kõik maine jama ei paista väljagi, jääb ju kaugele ega meenu enne, kui maandumishetk hakkab ähvardama, selleks tuleb nö põrgut maitsta, et osata hinnata maist elu, kuhu me kahe jalaga kuulume ja lõppude lõpuks oma rännakutelt ikkagi maandume, sest tiibu pole veel ühelegi inimesele kasvanud.

Selle õppimiseks minevat mõnel terve elu, mõni surevat ikka lollina… Vahepeale süüa ja juua nagu peenel püstijalabanketil, lisaks hingede-püüdjad ehk oma asja reklaamijad putkadega piiramas ja infot kätte toppimas. Võtab silme eest kirjuks, mis? Kui veel oli jaksu, oskust ja ennekõike tahtmist kuulata, nii et kuuled ka, mida nad sealt lavalt rääkisid, tegid ja näitasid, oh ja muidugi mida lõpu poole, seda rohkem neid seal rääkimise juurde laulis ja koorilaulis ja musitseeris! Kas oleks olnud olla LAHE selle neiu nahas, kelle tõmbas publiku seast lauldes püsti ja promeneeris lavale ronkmusta klaveri kõrvale roosa suitsupilve sisse hurmur ja näo-saate-üllataja Uku Suviste isiklikult!?!?!? Nohhh, aga selleks pead ikka ise niivõrd tegija olema nagu seda Hea Eeskuju 2014 laureaat Liivika Koobakene olevat (pidage see nimi meeles, temast me kõik alles hakkame kuulma!). Uskuge või mitte, aga  s e e  oli alles finaali algus, oijee!

Muide, huvijuhi sümpaatia võitsid päeva lõpuks kõigi lavalt kõlanud edukate, ilusate, tegusate, tublide jne jne krooniks hoopis kojusõidu bussi tagaotsas lustinud Tartu poole vuravad noored – vot nemad olid minu jaoks isiklikult oma huumori, kambavaimu ja suhtlemislustiga lahedale konverentsile maalähedane, mõistetav ja elurõõmus finaalide finaal!

Ei pea iga noor inimene olema algusest peale viimase peal valmis ja äge, ei pea. Tänapäev seda küll ülistab ja tänapäeval kiidetakse noort inimest ka väga kergesti – kõigi nende võimaluste juures, mida kiitjatel endil nooruses polnud… Küll aga peab noor inimene NOORUSLIK olema, vohh! Igaüks iseenda moodi LAHE!!! “Rahvaarvult on keskmiselt 1000 hiinlast ühe eestlase kohta – see teeb igast eestlasest harulduse… aga sellega muinasjutt lõpebki!” ütles M. Treier.  “Inimese pead endast ise tegema, kulla Leie kooli inimene!” ütleb huvijuht, kes endiselt usub, et just Leies on need kõige huvitavamad inimesed, et just siia tasus tulla pärast Leies õpetajana tuule tiibadesse saamist kõrge kaarega Harjumaale startimist, sealse taeva ja põrgu maitsmist ja sügisel 2014 uuesti Leie maandumist, kolm päeva Kolga-Jaani valla hariduskonverentsist möödas.