Koolilõpu õppereis Eestimaa südamesse

Samal päeval kuulsa suvealguse-kräuga ehk Võrtsjärve suvepeoga… Mis ime siis, et noored pidulised oleks oodanud vähemalt väljamaareisi nagu eelmistel kevadreisidel on õnnestunud kogu kooliperele korraldada ja leiutasid nüüd – kes vaimukaid, kes vähem-leidlikke – puudumispõhjuseid… Kes aga reisi kaasa tegi, see küll ei kahetse, et kaasas oli, nägi ja õppis, koges ja sai.

Türi. Pisike linnake, muud ta’st polegi kuulnud, kui et pidavat seal kohutavalt palju lilli kasvatatama… Aga meie maandusime pika nimega Ringhäälingumuuseumi, kus lindistasime kuuldemängu, vohh! Sellist asja ei juhtu iga päev ja igas linnas! Kangesti tahaks juba kuulda, kuidas siis tuttavad hääled oma rollides kõlavad ja kuidas kogu lugu kokku tundub!

Türi taga Poaka külas alpakafarm. Misasja?! No vot, kes ei käinud, ei teagi. Alpakad on väikesed kaamelid, ilma küüruta, 22 eri värvi villaga, väga nunnud koduloomad, Eestis väga haruldased alles. Nad oleks võinud ju natuke veel nunnumad olla, kangesti oleks turist tahtnud seda imevilla nende seljas katsuda, aga õppisime empaatiat ehk ette kujutama, kuidas mina ise käituksin, kui mu oma koju ilmuksid järjekordsed ahhetajad, kes paari peotäie võilillede eest tahaks karvast kinni kahmata… Tõesti, meil veel vedas, et ükski neist haruldustest ei tabanud tatiplärakaga! Villa kraasimine ja ketramine tundus isegi meistri käes väga vaeva- ja aeganõudev töö olema. Aga loomad olid kenad! Kui muud meelde ei jäänud, siis see ikka, et nad isegi pissivad täpselt ühte ja samasse paika, pole niisama lambapead. Ja need pikkade ripsmetega silmakesed… nii nunnud ikka!

Paide. Eestimaa süda. Vallitorn kui Ajakeskus – igal korrusel oma ajastu. Peen nimi sellel ettevõtmisel veel: Wittensteini Ajakeskus. Ja siis see algas! Esiteks vatimõõkadega lahing ümber torni, seejärel tornis üles-alla-paremale-vasakule-lifti-trepist trampimine ja igal pool kostüümis giid oma asja ajamas, meile veel maitseelamust kah pakkumas! Oli kärtsu ja mürtsu, filmi ja pilti, valgusefekti ja mida kõike veel! Võimas värk see ajalugu! Moodsate vahtplastide ja led-lampide abil reisisime tõesti läbi aastasadade nagu niuhti!

Tagasi tõelises maailmas, sai lõpuks ometi poepeatus ka tehtud. Koju.
DSC_0278DSC_0310DSC_0347