Jalgrattaretk kogu kooliga: Leie – Meleski – Kivissaare – Laashoone – Rõika – Lalsi

Kes enam jaksaks klassiruumis istuda, kui homme saab tunnistused ja algab suvevaheaeg?! Aitäh, õp Krista, et korraldasid just täpselt õige asja nii õigel ajal nii õigetesse paikadesse ja veel millise 5-minutilise täpsusega. Aitäh jalgratturitele, kes nii õigesti liiklesid, õige kiiver peas ja helkurvest kaugele siramas!

Mida need Meleski memmed ja kaugete talude koerad küll mõtlesid, kui kolmekümnene jalgrattarong äkitse teele ilmus? Meil polnud aga mahti selgitama hakata – vaja pedaalida end Meleskisse, Kivissaarde, Laashoonele ja edasi, edasi! Ilm läks iga rattapöördega järjest suvisemaks.

Meleski Klaasimuuseumi talu tunneb tähelepanelik vaataja eriskummalise sissesõidutee järgi ära – kruusa vahelt piiluvad tumedad klaasijäägipangad vastu. Neid ja muuvärvilisi kilde on ikka üksjagu kokku otsitud, aga mis turisti tõesti kiljuma ajavad, on kõik need ajaloolised klaasesemed, mis hellasti hoitud ja välja pandud, perenaisel iga sanga ja toru kohta lugu ka olemas. Habras klaas, ammu tehtud, aina haruldasemaks muutuvad esemed, mida rohkem neid ajas puruneb…

Kivissaare kiviaegsest asulakohast vuhisesid esimese otsa jalgratturid mööda, sest ega nii vanast ajast pole inimese kätetööst just palju järel, maapind varjab seal aga endiselt saladusi, mida avastada. Kalevipoja tooli nimega rändrahn ei saa kahe silma vahele jääda, kui juba õigele rajale tuldud – on ikka mürakas! Kogu seltskond sai istuma ja ruumi jäi üle. Kuidas see kalevipoeg selle tooli siis selliseks istuski? Teadlaste versioon räägib jälle, et jääaeg jättis selle rändava rahnu siia Ahuojale. No kuidas küll?

Järgnes jalgrattaeksam: kilomeetrike ehtsat metsavahe-kruusarada. Kes kiiremini üle kivide-kändude, kes tasapisi igast konarusest mööda siksakitades, aga Laashoone jõekääru piknikupaika jõudsid kõik kohale. Ilm oli selleks ajaks juba selline, et laisk kohvikarva metsajõgi pani mõtlema supelmissuvele. Aga plaanis oli lõkkevorstike, koogike, tervislikke ampse – kõik läks õigesse kohta. Piknikuks oli nii mõnusalt aega varutud, et jõekaldal istudes tekkis esimest korda sel kibekiirel kevadisel külviajal teadmine: kõik läheb loodused omasoodu, mida sa, inimeseputukas, küll rabeled, no palju sa ikka oma nutitelefoni klikid – vaata ringi ja märka, kui kaunilt sa elad! Viivi Luige kaunilt kõhe jutustus võssakadunud klaasiteest mõttemõlgutuseks kuulatud, sadulasse ja keset kevade lõhnu ja hääli teele, ikka teele, sa rahutu inimeselaps.

Sama filosoofiliselt sai mõtiskella Rõika kunagise suurtööstuse varemetel – mööda inimkätest muudetud jõge viidi siit metsade vahelt tuhandeid peegleid Peterburi, elu kees, inimesed tegutsesid, nüüd aga… Vaikus, naati, palju naati, varemete vaikne pudisemine… Kui üürike, kaduv on see inimese kätetöö looduse järjepidevuse kõrval!

Lalsi oli kuulutatud lõpppunktiks – jalgratastele ja jalgratturitagumikkudele tulid sinna neljarattalised vastu. Enne aga uudistasime lagastatud Lalsi koolimaja ja saime erakordse ekskursiooni suletuna seisvasse õigeusu kirikusse. Koguduse vanaproua jagas igaühele suveniiriks erilise pliiatsijämeduse kirikuküünla. Neid me kombekohaselt süütama ei hakanud, kuna kirik seisab, seal pole juba paarkümmend aastat teenistust peetud ja meiegi ei käitunud-riietunud kombekohaselt.  Me olime turistid. Turistil on muidugi pealiskaudne silm, nii märkasime pudenevat värvi, plaasterdatud ikonostaasi ja võlvide all tiirlevat pääsukest, aga religioosne ja ajalooline lugu jäid hellade kannikatega publikule ehk pisut kaugeks. Eks aeg näita, kellele milline mälestuspilt salvestus.

Oli superkorraldusega superseltskonnaga superpäev! Saime suvemaitse suhu!

2. juuni rattamatk “Tunne oma koduvalda”

kell 8.30 kogunemine kooli juures
kell 8.35 start.
1. teekond
kell 8.35-9.15  6 km Meleski Klaasimuuseum/vabrikuhoone
kell 9.15-10.15 Vastu võtab Astrid Dreving

2. teekond
kell 10.15-11.00 (45 min) 5 km Kalevipoja tool e. Ahuoja rändrahn.

3. teekond
kell 11.15- 11.35 (20 min) u 2,3 km Laashoone
kell 11.35- 12.30  piknik Laashoonel, toitlustamine

4. teekond
kell 12.30-13.15 (45 min) u 5,3 km Rõika asula
kell 13.15-13.45 Rõika Peeglivabriku lugu ja hooned

5. teekond
kell 13.45-14.20 (35 min) u 3,2 km Lalsi asula
kell 14.20-15.00 Lalsi asula. Õigeusu kirik, koolimaja, Vabadussõja mälestusmärk

KOGU RING 21,8 km
Väikesel bussil on käru järel, rattad saab asetada kärule. Sama hommikuse ringi ajal.

6. teekond
kell 15.00-15.40 Lalsi-Leie

Marsruudi pani kokku õpetaja Krista, kes ka vestab lugusid peatuspunktides.
Laashoonel